Czech-Hungarian exchange program

Mít partnerskou školu je super, ale mnohem víc super je mít partnerskou školu v zahraničí. Pořádají se totiž pro studenty výměnné pobyty. Já se letos zapojila do mezinárodní studentské výměny. A bylo to bezva.

Naše gymnázium je součástí mnoha mezinárodních projektů. Letos studenti dostali možnost vyjet do hlavního města Maďarska – Budapešti. Původně jsem nejevila zájem o účast, dokud se na škole nevyskytl problém s naplněním minimální kapacity. Prostě bylo málo lidí, tak mě spolužačka začala přemlouvat a přesvědčovat, že to bude úžasné a minimálně o jídlo, pití a sprchu bych si ve třeťáku na střední měla umět říct (a taky umím, jak jsem zjistila). Když mě přišla poprosit i profesorka, nechala jsem se přemluvit.

 

Moje původní obavy opadly už při prvním chatování. Přidělili nám na základě dotazníku partnery a měli jsme za úkol se s nimi lehce seznámit ještě předtím, než tam pojedeme. Dostala jsem k sobě dívku jménem Nóri a hned jsem se dozvěděla, že je v angličtině stejně nejistá jako já. Takže první problém vyřešen.

IMG_20160427_183619

Nóri

6. března se tedy 20 studentů sešlo na nádraží spolu s profesory a jelo se vlakem do Maďarska s přestupem a krátkým rozchodem v Brně.
btw. viděli jsme tam „Nicky Tučkovou“! (promiň, Táňo, za to zírání – nebyli jsme si jistí, jestli jsi to ty)

Na nádraží Keleti v Budapešti nás čekala banda maďarů a rozdělili jsme se každý ke svému partnerovi. A šlo se domů. Přede mnou byl týden v rodině, která se zrovna přistěhovala do jejich nového domu, kde nebylo skoro nic zařízeno. Super.
Musím říct, že opravdu záleží na tom, koho dostanete. Váš celkový dojem z pobytu se staví na vaší nové rodině a když prostě dostanete jako parťáka debila, tak je to všechno debilní. Naštěstí Nóri i celá její rodina byla skvělá. Milí, usměvaví lidé, dobře vařili, měli doma čisto, ale musím uznat, že dvířka od sprchového koutu mi fakt chyběly. Málem jsem jim vytopila koupelnu. Díky nezapojené televizi bylo doma ticho a trošku mě to znervózňovalo, protože u nás je stále hluk.

 

Přejděme radši k programu. Je pravdou, že byl velmi bohatý – možná až moc. Viděli jsme v Budapešti snad všechny památky a důležitá místa.

12833474_10204257695641338_591695227_n

parlament

12833437_10204366253756480_1046373420_n

Heroes‘ Square (Náměstí Hrdinů)

20160308_101900

výhled ze Svatoštěpánské katedrály

20160307_133140

Gellért Hill

 

Pokud i vy máte možnost podívat se do Budapešti, neváhejte. Je to nádherné město s bohatou historií a neskutečně krásnými památkami. Mě osobně nejvíc zasáhl House of Terror (Dům Teroru). Ani nedokážu říct, jestli se mi to líbilo nebo ne, ale doporučuji tam jít. Dotkne se vás to. Fakt mi nebylo dobře v červené místnosti, kde stálo šest šibenic a jen jste slyšeli z reproduktorů jména. Jména. Stále jiná jména. Jména obětí nacistické a komunistické perzekuce.

 

Co mě celkem mrzelo byl fakt, že s námi maďaři nechodili po památkách. Myslím, že to mělo být hlavním cílem – spřátelit se. Jeli s námi jen na zámek Gödöllő, který je známý jako Grasalkovičův palác.

(fotku nemám, použij google)

Když potom 22. dubna přijeli maďaři k nám, všechno nám zkazilo počasí. Kvůli opravdu velké zimě a dešti se nemohli uskutečnit dvě aktivity z našeho programu a Prahu jsme si také moc neužili. Bylo mi jich celkem líto, protože z mého hlediska neviděli skoro nic. Na druhou stranu jsme se jim ale snažili dělat aspoň příjemné večery v kruhu nových přátel. A to se nám – snad – dařilo.

 

Závěrem bych asi chtěla říct, že já osobně jsem si celou výměnu užila. Poznala jsem spoustu nových lidí, zjistila jsem, že umím anglicky a šplhla jsem si u naše angličtináře (joke). Dalo mi to spoustu nových zážitků a zamilovala jsem si Budapešť.
A co ty? Byl jsi na nějakém výměnném pobytu?

coneonly

 

2
Komentářů
 • Kurkiklanka
  Duben 29, 2016

  Jé, to je super člànek :-) proč ses mi o Budapešti nepochlubila?? :D

  • CONE
   Duben 29, 2016

   Děkuju :3 Promiň, jsem nějak zapomněla :D

 • arsenal
  Březen 6, 2017

  This is one awesome blog.Thanks Again.

Co napíšeš ty?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *